uvádí...
13. obalový kongres OBALKO, 16.–17. 10. 2025

Program

Aktuální témata, inspirativní prezentace, TOP řečníci...

Kliknutím na záložky zobrazíte různé části programu. Pokud to nefunguje, je to proto, že jste nepovolil(a) všechny soubory cookie. Klikněte prosím na ikonu v levé dolní části obrazovky a povolte všechny soubory cookie.

1. KONGRESOVÝ DEN
17. 10. 2024
2. KONGRESOVÝ DEN
18. 10. 2024
8:00 – 9:00

Registrace

9:00 – 12:30

Společný dopolední program

Úvodní slovo kongresu

Juraj Otta, TOMRA Collection Slovakia
Vojtěch Rosina, Avery Dennison
Ivo Benda, Greiner Packaging Slušovice
Martin Hejl, THIMM
Jeffrey Osterroth, ATOZ Group

Magie, která překračuje hranice

Dechberoucí show kouzelníka Tomasiana, finalisty TV show Česko Slovensko má talent a držitele mnoha cen za mikromagii. Letošní hlavní téma kongresu OBALKO je Obalová magie. Než se pustíme do celodenní prohlídky kouzelných obalů, uvedeme vás do magické nálady. Zažijete show, která vám otevře mysl a ukáže, že v obalovém světě není nic nemožné.

Tomáš Juřík, Kouzelník Tomasiano

Letem obalovým světem

Paul Jenkins je výkonný ředitel společnosti ThePackHub, přední poradenské společnosti v oblasti inovací obalu, která je proslulá svými odbornými znalostmi a zkušenostmi z oboru. Na kongresu OBALKO vezme účastníky na informativní „procházku“ po nejnovějších inovacích v oblasti balení z celého světa. Zjistíme, které značky a maloobchodníci stojí v čele kreativních řešení v packagingu a ponoříme se do aktuálních globálních trendů. Přednášející také zdůrazní, jak udržitelnost pohání tyto inovace a jak se stává ústředním bodem každého nového vývoje v odvětví. Zvláštní pozornost bude věnována tomu, jak technologie mění trh s obaly a jak úspěšně implementovat nové obalové strategie. Účastníci tak získají cenné poznatky o budoucnosti balení a objeví, jak mohou tyto inovace pozitivně ovlivnit jejich podnikání a pomoci dosáhnout udržitelných cílů.

Paul Jenkins, ThePackHub
10:30 – 11:00

Dopolední přestávka na kávu

Trendy v obalech pohledem spotřebitele

Dobrý obal podporuje zisk. Špatný naopak znehodnocuje finální výsledek. Podle Ipsos R&D rozdíl mezi dobrým a špatným obalem může ovlivnit prodejní potenciál až o 70 %. Co od obalu očekává spotřebitel? A jak vnímá aktuální trendy v obalovém průmyslu – nové materiály, inkluzivní design, smart packaging? A co udržitelnost obalů? Je pro spotřebitele zbytečností, nebo hodnotou, za kterou je dokonce ochoten připlatit? Data z exkluzivního výzkumu pro kongres OBALKO představí Miroslav Paška, account director výzkumné agentury Ipsos.

Miroslav Paška, Ipsos

Panelová diskuze: Obaly, které svedou – Jak získat pozornost spotřebitele

Představte si obal, který nejen upoutá pozornost, ale vyvolá nefalšovaný wow efekt! Jak může jeho design proměnit běžný produkt v neodolatelný klenot na pultech a regálech? Jak úspěšné značky dokážou přetavit dojem z obalu v emoci a touhu zakoupit si produkt? Je důležitější obal samotný, marketingová kampaň, která s ním pracuje, nebo kontext celé komunikace a vystižení nálad a očekávání spotřebitelů? Nechte se svést k diskusi o nejnovějších trendech a inovacích, které mění pravidla hry v packagingu. Odborníci v dopolední panelové diskusi poodhalí, jak vytvořit atraktivní a efektivní obal, který zvýší hodnotu vašeho produktu, posílí jeho tržní pozici a vytvoří konkurenční výhodu.

Debatu bude moderovat Stanislav Břeň, šéfredaktor časopisu Svět balení.

Katarína Kretter, OZV ENVI – PAK
Tomasz Ratajczak, Allegro
Ján Paukovic, The22design
Tomáš Hejkal, STOCK Plzeň-Božkov
Martin Hejl, THIMM
Stanislav Břeň, Svět balení
12:30 – 14:00

Oběd & BizPACK

14:00 – 18:00

Společný odpolední program

Inovace a best practices na obalovém trhu

Každá inovace je tak trochu magie. Z šedi každodennosti vytryskne nápad, který může být zásadní nebo dokonce přelomový. Inovativnost je třeba hýčkat – ve společnosti jako celku, ve firmách, ve školách, a nakonec i ve své hlavě. Součástí této péče je vystavovat se nápadům a inspiraci od ostatních. Na letošním kongresu OBALKO bude námětů plný kouzelnický klobouk. Přineseme vám 9 případových studií a inovací, které ukážou, že se počítají malá, střední i ta největší zlepšení. A že obaláři jsou v podstatě velmistři kouzelnického umění – umění posouvat každý obal o kousek, a někdy i pořádný kus, dopředu.

Obaly s rozšířenou realitou

Představte si svět, kde si v obchodě můžete pomocí rozšířené reality podrobně prohlédnout zabalený produkt, poznat, co umí, a jak vypadá. Představte si, že už v obchodě můžete zjistit, jak by vám slušely šaty, aniž byste je museli zkoušet. Nebo že si můžete přes mobilní telefon prohlédnout, jak funguje stavebnice, kterou plánujete koupit dětem. Myslíte, že takový svět je nedostižný? V Albi si to nemysleli. „Chceme, aby zákazník přesně věděl, co kupuje,“ znělo z firmy. Společnost THIMM vytvořila pro AlbiLab modulární obal, který lze snadno přizpůsobit různým potřebám. Obsahuje interaktivní prvky, jako jsou QR kódy a rozšířená realita, které poskytují okamžitý přístup k informacím o produktu. Obal tak spojuje praktičnost, udržitelnost a hravost.

Alena Plzáková, Albi Česká republika
Martin Muzikář, THIMM

Plastové obaly holítek vystřídal svařitelný papír

Společnost Edgewell chce při balení svých jednorázových holítek, které jsou tvarem velmi neforemné, dbát na udržitelnost, snižovat použití plastových komponent a zároveň obalem upoutat spotřebitele v obchodech. Tuto výzvu zvládl Edgewell vyřešit ve spolupráci s tiskárnou OTK printing & packaging a výrobcem svařitelného papíru, společností Koehler. Výsledkem je udržitelný a poutavý obal na bázi materiálu Koehler NexPlus Seal Pure, do kterého lze zabalit různá holítka a jejich konfigurace. Balení úspěšně prošlo kvalitativními testy, jako jsou např. drop testy, environmentální zkoušky či přepravní testy. Jak vznikala myšlenka, návrh a výroba tohoto obalu a zda je papír tou nejlepší volbou, odprezentují Jan Vorlíček, packaging manager společnosti Edgewell, a Michal Uher, generální ředitel OTK printing & packaging.

 

Petra Vaňková, OTK printing & packaging
Jan Vorlíček, Edgewell
Michal Uher, OTK printing & packaging

Nové obaly otevřely startupu dveře do velkých řetězců

Poznejte inspirativní příběh mikrozeleninového startupu Speed Tray společnosti Little Luko, který díky na míru navrženým ekologickým a efektivním obalům od společnosti Smurfit Westrock dosáhl dalšího růstu. Tento úspěch spočívá nejen v inovacích, které vedly ke snížení ekologické stopy, ale také ve zvýšení efektivity výroby a distribuce. Díky tomu se firmě podařilo proniknout do velkých maloobchodních řetězců, zdvojnásobit své prodeje a upevnit si pozici na trhu. Příběh ukazuje, jak důležitou roli hrají obaly v růstu moderních startupů.

René Lukosz, Little Luko
Ondřej Hon, Smurfit Westrock

Nová linka zvládne balení do malých sáčků i velké pytle

Případová studie představí novou balicí linku, která přináší technologii pro balení krmiva pro domácí mazlíčky. Linka zahrnuje dva VFFS bagmakery: S250 a S650. Stroj S250 je navržen pro výrobu menších sáčků, které jsou následně baleny do sekundárního balení, zatímco S650 se specializuje na větší pytle, které se rovnou ukládají na palety. Důraz je kladen na udržitelnost, a proto jsou používány monomateriály pro primární balení. Pro zajištění plynulého procesu balení je linka vybavena automatickým erektorem kartonáže a lepičkou. Součástí je paletizační jednotka, která bez nutnosti úprav efektivně manipuluje se sekundárními obaly i velkými pytli.

Milan Jeřábek, Vafo Praha
Michal Matouš, Viking Mašek

Kouzlo smývatelných etiket pro rozvoněné svíčky

Společnosti Rozvoněno, Avery Dennison a Colognia Press představí případovou studii, která odhalí kouzlo lehce smývatelné samolepicí etikety. Vybrala si ji rodinná firma Rozvoněno, která se zabývá výrobou svíček a bytových vůní a jejíž produkty jsou vyráběny v souladu s přírodou. Vstupní materiál zpracovává a etikety pro Rozvoněno vyrábí tiskárna samolepicích štítků, společnost Colognia Press. Pro výrobu řemeslných svíček z kokosového a sójového vosku si v Rozvoněnu vybrali použitou lahev od vína. Na takto vzniklý obal aplikují etiketu z materiálu Fasson rCrush Barley, obsahujícího 40 % recyklátu a 15 % odpadu z ječmenných plev, s wash-off lepidlem od společnosti Avery Dennison. Lepidlo umožňuje odmytí etikety bez použití chemie v běžných domácích podmínkách, a to pouze vodou o teplotě 21 °C a více. Odstranění etikety je snadné pro spotřebitele a zároveň šetrné k životnímu prostředí. Obal pak může být znovu použit pro další nápady.

Michael Schmidt, Rozvoněno
Dagmar Hleba Víchová, Colognia Press
Vojtěch Rosina, Avery Dennison

Jak se proměňuje role obalu v online retailu

V současné dynamice online retailu hraje obal stále větší roli nejen v ochraně a manipulaci výrobku, ale také v oblasti udržitelnosti a efektivity dodavatelských řetězců. Rohlik.cz se posouvá směrem k ekologičtějším a udržitelnějším obalům, které snižují uhlíkovou stopu a přinášejí nové materiálové inovace. U primárního obalu se zaměřuje na udržitelnost ve smyslu carbon neutral packaging (např. mléko, smetany, kefír), použití recyklovaných plastů (rPET) u olejů a certifikovaných materiálů (FSC). Zvyšuje obsah recyklátu v dalších obalových fóliích a používá materiály, jako je paper touch foil na kávových produktech. U sekundárního obalu firma potlačuje marketingové požadavky ve prospěch ekologičnosti obalů. Zavádí tak nové přístupy z hlediska mixování obsahu, minimalizace potisku (hnědo-hnědý) a maximalizace využití prostoru obalu. Zvláštní pozornost Rohlik.cz věnuje roli sekundárního balení v automatizovaných skladech a možnostem vratných obalů.

Petr Chvojka, Rohlik Group
15:30 – 16:00

Odpolední přestávka na kávu

Bruncvíka na regálech posilují nové sekundární obaly

Společnost Mondi Bupak navrhla a vyrobila pro svého dlouholetého zákazníka, Pivovar Nymburk, ve spolupráci s firmou Kaufland sekundární obal na plechovky piva značky Bruncvík ve HQ flexotisku. Bruncvík je vlastní značkou řetězce Kaufland, jehož dodavatelem plechovkové verze je Pivovar Nymburk. V Mondi Bupak bylo kýženého výsledku dosaženo díky přímé spolupráci se zadavatelem tisku, společností Kaufland. V minulosti se lepenkové boxy pro Bruncvík vyráběly ve více tiskových mutacích, nyní ale došlo k unifikaci pouze na jeden typ pro všechny druhy piva, nicméně design zůstal velmi náročný. Za největší přínos lze považovat velmi vysokou kvalitu tisku (plně srovnatelnou s offsetem) a také design boxu, který v regálech upoutá pozornost zákazníků. Požadovaného výsledku bylo nakonec docíleno redukcí CMYK na MY a použitím tří přímých barev a laku.

Martina Bočanová, Kaufland Česká republika
Martin Tolar, Mondi Bupak

Nová tvář Magnesie: Důraz na sílu hořčíku a minimalismus

Minerální voda Magnesia po 11 letech přišla s novou vizuální identitou. Do centra pozornosti se dostal symbol lva, který je se značkou spjatý od jejího vzniku. Jeho podoba získala výraznější moderní rysy, které odráží současné designové trendy. Nové logo ztělesňuje „lví sílu“ přírodního hořčíku a vnáší do vizuální identity dynamiku a jednoduchost. Velké M, elegantně zakomponované do lví hřívy, nápaditě propojuje značku s hlavním symbolem. Redesign, navržený agenturou FutureBrand, posiluje image značky Magnesia jako prémiového brandu. Nový design etiket s minimalistickými prvky umožňuje díky metalickým barvám snadnější odlišení vod podle stupně jejich perlivosti. Nová vizuální identita je součástí širší marketingové strategie, která zahrnuje tradiční média, digitální platformy, PR aktivity, spolupráci s influencery a televizní reklamu.

Karolína Šimonová, Mattoni 1873

Konec plastu a polystyrenu v balení koncertních světel

Společnost ROBE Lighting vyrábí a exportuje světla a reflektory, které osvětlují koncerty, kina a divadla po celém světě. Jejich produkty se objevují na největších akcích. Společnost ROBE zadala úkol vytvořit obal pro zasílání světel, který by nahradil plastové a polystyrenové výplně ekologickou alternativou a zároveň spolehlivě chránil světla v hodnotě desítek až stovek tisíc korun před poškozením. Tento úkol byl náročný kvůli širokému spektru typů světel a jejich variant, nízkým objemům produkce, což omezovalo možnosti využití velkosériových technologií, a nutnosti snadné přizpůsobitelnosti v případě změny tvaru světla. Výsledný produkt musel také přinést úspory v logistice a skladování. Vývoj nebyl jednoduchý, ale nakonec se podařilo vytvořit fixační řešení, které překonalo původní varianty, je ekologické a všechny jeho části nesou certifikaci FSC. To vše bylo dosaženo díky využití digitálních technologií včetně tisku.

Libor Štreit, ROBE lighting
Palo Lezo, Paketo group

Panelová diskuze: Návrat do budoucnosti již dnes

Jakým způsobem už dnes můžete mít obaly budoucnosti? Jak splnit nové a chystané legislativní požadavky? Lze již v současnosti používat obaly, které splňují budoucí standardy udržitelnosti a vycházejí vstříc nárokům cirkulární ekonomiky? Co budou materiály budoucnosti, které už nyní můžete využít v nakupovaných obalech? Které technologie budou balit produkty a proč je dobré již teď uvažovat o investicích do moderních obalových řešení? Kdo nebo co bude určovat trendy a profilovat pohled na obaly ze strany spotřebitelů? I těmto tématům se bude věnovat odpolední panelová diskuze na kongresu OBALKO.

Debatu bude moderovat Tatiana Koššová, country manager SK společnosti ATOZ Group.

Juraj Otta, TOMRA Collection Slovakia
Jana Žižková
David Hloušek, Avery Dennison
Petr Šikýř, EKO-KOM
Ivo Benda, Greiner Packaging Slušovice
Tatiana Koššová, ATOZ Group
18:15 ‒ 23:00

Večerní program

Galavečer Obal roku

Slavnostní vyhlášení oceněných exponátů a předání trofejí a certifikátů. V hlavní části Galavečera budou odtajněni a vyhlášeni i držitelé zlaté, stříbrné a bronzové ceny předsedkyně poroty.

Obal roku je jediná certifikovaná obalová soutěž určená pro české i zahraniční firmy, které se podílejí na zajímavém obalovém řešení. Cílem soutěže je vyzdvihnout a následně propagovat nejlepší myšlenky, inovace a technologie v oblasti balení, které se na trhu objevují.

Obalový Business Mixer

Ideální kombinace obchodu a zábavy

Po celodenní konferenci je pro účastníky připraven již tradiční Obalový Business Mixer. Jedná se o VIP setkání obalových odborníků v příjemné neformální atmosféře večera se speciálním programem. Jeho hlavním cílem je networking mezi obalovými profesionály, kteří se této významné společenské události pravidelní účastní, a uživateli obalových řešení. Nad sklenkou vína můžete tak pokračovat v diskuzích anebo započít diskuze nové.

Vychutnáte si vynikající catering, osvěžující pivo Plzeňského Prazdroje a míchané nápoje od značky Monin. Vystoupí kouzelník Tomasiano a duo zpěvačky Eriky Rein a klavíristy Martina Štefánika. Nezapomeňte se zvěčnit v AI fotokoutku, který vám ukáže, že ve světě virtuální reality je možné vizualizovat i nemožné. A zaručeně si užijete spoustu zábavy!

Letos Obalový Business Mixer proběhne v restauraci přímo vedle místa konání kongresu. Začínáme hned po skončení galavečera Obalu roku v 20:00.

 

9:00 – 12:00

Exkurze Balení v akci

Prohlídka výrobního závodu LEGO Group v Kladně

LEGO Group působí v Česku od roku 2000, kdy založila základy pro budoucí továrnu v kladenské průmyslové zóně. Dnes tvoří tento jeden z pěti výrobních závodů klíčový pilíř v evropském výrobním řetězci, kde LEGO Group provozuje ještě dva výrobní závody, jeden v Dánsku a další v Maďarsku. V Kladně se elementy dekorují a zpracovávají, kostičky LEGO® se zde balí do sáčků a následně se kompletují a balí celé stavebnice. V části továrny nazvané Model Production se vyrábí modely pro LEGOLAND® parky a značkové obchody LEGO po celém světě. Součástí továrny je i centrum výzkumu a vývoje pro balení a zpracování. Aktuálně v továrně, která se rozkládá na ploše o velikosti 124 tisíc metrů čtverečních, pracuje zhruba 3,3 tisíce zaměstnanců.

LEGO Group je dánská rodinná firma založená v roce 1932 Ole Kirkem Kristiansenem. Vlastnická práva se v rodině dědí z generace na generaci a společnost stále patří potomkům původního zakladatele. Název „LEGO“ je zkratkou dvou dánských slov „leg godt“, což znamená „dobře si hrát“. Původně firma vyráběla dřevěné hračky. Kostičky LEGO vyrobené před několika desetiletími se předávají z generace na generaci a stále fungují na stejném principu. Vedena heslem, že „jen to nejlepší je dost dobré“ se společnost zavázala k rozvoji dětí a jejím cílem je inspirovat a rozvíjet stavitele zítřka prostřednictvím kreativní hry a učení hrou.

Maximální počet účastníků: 40 osob (2 skupiny po 20)

Podrobnosti návštěvy:

  • Časy exkurzí:  1. skupina: 9.00 – 10:15, 2. skupina: 10.45 – 12:00
  • Skupina bude mít odborný doprovod, vše v českém jazyce
  • Doporučena je pracovní obuv (boty na vysokém podpatku či s otevřenou patou/špičkou nejsou povoleny)
  • Vlastní doprava, příjezd nejpozději 10 minut předem
  • Adresa: LEGO Budova B, Jutská 2779, 272 01 Kladno 1
  • Mapa: https://maps.app.goo.gl/P3ecLKZGrHyudvfa6

Návštěva třídicí a stáčecí linky společnosti Plzeňský Prazdroj v Plzni

Před rokem Plzeňský Prazdroj zprovoznil ve svém pivovaru automatickou třídicí linku na skleněné vratné lahve. Jde o jedinou instalaci svého druhu v České republice, a vy ji budete moci vidět na vlastní oči. Linka dokáže strojově roztřídit lahve vlastních značek pivovaru od lahví jiných výrobců a odhalit poškozené kusy i přepravky. Lahve kontroluje přímo v přepravkách a za hodinu zvládne zkontrolovat a vytřídit 4 050 přepravek, tedy 81 tisíc pivních lahví. K vidění bude také stáčecí linka.

Exkluzivně vás zveme také na prohlídku zbrusu nové automatizované stáčecí linky, která byla právě spuštěna. Během prohlídky se dozvíte více o přechodu Plzeňského Prazdroje na používání vratných obalů. Veškeré skleněné lahve, do kterých plní svá piva a cidery pro český trh, budou od příštího roku vratné, což bude klíčovým příspěvkem k dokončení projektu cirkularity obalů.

Komentovanou prohlídku povede Tomáš Sedláček, logistics controlling and development manager CZ/SK společnosti Plzeňský Prazdroj.

Maximální počet účastníků: 25 osob

Podrobnosti návštěvy:

  • Nutné vybavení: přilba, ochranné boty, reflexní vesta
  • Možnost občerstvení v místní restauraci
  • Vlastní doprava, parkování možné v areálu pivovaru
  • Adresa: U Prazdroje 64/7, 301 00 Plzeň 3
  • Mapa: https://maps.app.goo.gl/WFQ7ewBPKLxAhJMx7

Tomáš Sedláček, Plzeňský Prazdroj

Automatické balení knih v novém skladu společnosti Euromedia ve Stochově

Společnost Euromedia Group, která vydává a distribuuje knihy, má od jara ve Stochově nové distribuční centrum. Jeho součástí je automatické balicí zařízení Cartonwrap od společnosti CMC Packaging (dodáno firmou Xertec). Linka si automaticky odebere lepenkový přířez a vyrobí krabici v příslušné velikosti. Praktická rychlost zařízení je 650–750 krabic za hodinu. Předností produkce z balicí linky jsou propracované deformační zóny v rozích a na hranách boxů, což efektivně chrání knihy před poškozením. Sklad má i další lákadla, která jsou spíše logistického rázu. Uprostřed haly „buší“ srdce kvádrového tvaru, totiž robotický systém Autostore s 65 000 plastovými přepravkami s možností rozšíření až na 110 000 beden. Manipulaci zajišťuje 90 robotů. Část zásob se nachází v mobilních regálech, které obsluhují VNA vozíky. Další zajímavostí je vychystávání pick-to-light nebo kontrolní systém s automatickým vážením zásilek. Součástí haly je rovněž šest vertikálních skladovacích věží.

Exkurzi povede Kamil Kidoň, ředitel logistiky společnosti Euromedia Group.

Maximální počet účastníků: 30 osob

Podrobnosti návštěvy:

  • Čas návštěvy je 10.00–12.00.
  • Doporučena je pracovní obuv (boty na vysokém podpatku či s otevřenou patou/špičkou nejsou povoleny).
  • Vesty budou poskytnuté firmou Euromedia.
  • Vlastní doprava, příjezd nejpozději 10 minut předem
  • Adresa: Osvobození 535, 273 03 Stochov
  • Mapa: https://maps.app.goo.gl/H1FEFVZmJSTLkMoa7

 

Kamil Kidoň, Euromedia Group

Exkurze do závodu PEPSI v Praze

Hlavní závod, který vyrábí Pepsi a další nápoje z portfolia PepsiCo, se od roku 1994 nachází v Kolbenově ulici v Praze-Hloubětíně. Tento závod produkuje nápoje nejen pro český trh, ale také pro trhy na Slovensku a v Maďarsku. Zahrnuje také stáčírnu, laboratoř a sklad.

Účastníci exkurze mají možnost nahlédnout do procesu výroby, plnění, skupinového balení a skladování. Balení probíhá na šesti různých strojích od různých značek. Pepsi se vyrábí ze sirupu, který je do závodu dovážen z Irska v IBC kontejnerech. Sladidlo, většinou cukr, pochází z Česka a do závodu je dodáváno cisternami, poté je skladováno ve vertikálních silech. Další klíčovou složkou je voda, která je odebírána z místního vodovodního řadu a upravována podle standardů značky Pepsi.

Pepsi se standardně plní do lahví vyfukovaných z preforem vyrobených z virgin PET, přičemž v souladu s novou legislativou se přechází na rPET. Obalový materiál přichází z různých částí Evropy – preformy například z Litvy, Slovenska či Německa, fólie ze Slovenska, a etikety z Německa a Slovenska.

Maximální počet účastníků: 20 osob

Podrobnosti návštěvy:

  • Čas návštěvy je 10.00–12.00
  • Skupina bude mít odborný doprovod, vše v českém jazyce
  • Doporučena je pracovní obuv (boty na vysokém podpatku či s otevřenou patou/špičkou nejsou povoleny)
  • Vesty budou poskytnuté firmou Pepsi
  • Vlastní doprava, příjezd nejpozději 10 minut předem
  • Adresa: 50, Kolbenova 510, 190 00 Praha 9
  • Mapa: https://www.google.com/maps/place/PepsiCo+GB+Ltd./

Necháte se okouzlit těmito inspirativními prezentacemi?

Registrace